Mini info
Okres Louny se nachází v jihozápadní části Ústeckého kraje.
Sousedí s okresy Most, Kladno, Chomutov, Rakovník, Karlovy Vary, Litoměřice, Plzeň sever.
Okresní město Louny leží na řece Ohři, přibližně 60 km od hlavního města Prahy a asi 45 km od krajského města Ústí nad Labem. Počet obyvatel je přibližně cca 20 tis.

Louny jsou městem s rozšířenou působností. Leží na řece Ohři, v teplém a suchém regionu, s průměrnou roční teplotou 8-9 °C, průměrný roční úhrn srážek je 500 mm.
Louny a okolí byly vždy spíše zemědělský region, jsou známy produkcí vysoce kvalitního chmele, v Českém středohoří se pěstuje ovoce. Průmysl byl vždy spíše zpracovatelský, např. Pivovar Louny. V první polovině 19. stol. byly však ve městě založeny železniční opravny, depo kolejových vozidel (v roce 2004 zrušeno), později Elektroporcelán Louny, Praga Louny. V současné době vyrábí v průmyslové zóně jihovýchodně od města několik japonských firem převážně výrobky pro automobilový průmysl.
Založení města
Přesné datum založení města Loun neznáme. Jisté je pouze, že v 11. století existovala při brodu přes Ohři u stávajícího kostela sv. Petra vesnice a že v polovině 13.století založili Přemyslovci kolem dnešního Mírového náměstí královské město, jež, jak dokazují zachovalé pečeti z poloviny 14.století, mělo za Lucemburků již ustálený městský znak.
Za vlády císaře Karla IV. patřily Louny k deseti nejpřednějším městům Českého království. Městské založení, motivované polohou na důležité zemské cestě z Prahy do Německa (díky tomu také velká část obyvatel měla německý původ), se uskutečnilo za rozhodující účasti kolonistů ze Saska.
Spolu s městem byl založen také dominikánský klášter. Za vlády Lucemburků město prosperovalo, a to hlavně díky řemeslnické a zemědělské výrobě (pěstování obilí a vína). V průběhu husitských válek vytvořily Louny se Žatcem vojenský svaz pod vedením husitského hejtman Jakuba z Vřesovic.
Louny se zmocnily rozsáhlého pozemkového majetku po zničených klášterech, který však za Jiříka z Poděbrad musely vrátit.
Po zničujícím požáru roku 1517 bylo město přestavěno a vybudoval se nový kostel sv. Mikuláše.
Významné osobnosti
Lounsko je místem narození několika významných osobností:
básník Jaroslav Vrchlický (1853-1912 Domažlice);
Kamil Hilbert (1869-1933 Praha), architekt dostavby katedrály sv. Víta v Praze;
Václav Hlavatý (1894-1969 Bloomington, USA), matematik světového významu;
spisovatel Karel Konrád (1899-1971 Praha).
Sousední obec Cítoliby je rodištěm architekta Josefa Mockera (1835-1899 Praha);
v nedalekém Slavětíně se narodil básník Konstantin Biebl (1898-1951 Praha).